Jdi na obsah Jdi na menu

Prosincový rozhovor trenéra A-týmu pro portál e-fotbalu . . .

6 let starý rozhovor s Bobem Smrčkem....

Bohumil Smrček: Velmi rád jsem součástí FCMK

ObrazekFC Moravský Krumlov (FCMK) má za sebou vydařenou první část sezony. Vyhřívá se na čtvrtém místě a jen bod ho dělí od prvních Židenic. Velkou zásluhu má na tom jeho trenér Bohumil Smrček, který k mužstvu přišel před víc než rokem. "Kluci odehráli nejlepší podzim v soutěži, ale nedostatků je ještě stále mnoho," poznamenává kouč se zkušenostmi například z ligového Brna, jehož rodištěm je právě Mor. Krumlov.

Jak hodnotíte Vaše trenérské působení v Mor. Krumlově?
Myslím, že toho máme mnoho, v čem se chceme zlepšit. Ale na druhou stranu se nám daří něco, co se vidí jen málo v jiných klubech, a teď nemyslím jen na výsledky, které jsou ve všech kategoriích nad očekávání, ale míním tu báječnou atmosféru a vzájemnou jednotu lidí, kteří se o fotbal v MK s láskou starají. Nejedná se jen o utkání, které jsou hojně navštěvovány, ale hlavně také o společné akce hráčů a přátel FCMK, za kterými se skrývá obrovský kus obětavé, dobrovolné práce spousty lidí fotbalové rodiny. Z tohoto pohledu je FCMK značně bohatý klub a já jsem velmi rád, že mohu být jeho součástí.

Po podzimu jste na hezkém čtvrtém místě a na vedoucí Židenice ztrácíte pouhý bod. Čistě hypoteticky: kdybyste přebor na jaře vyhráli, zauvažovali byste v Mor. Krumlově o divizi?
Chceme se udržet v popředí tabulky a ještě více prohloubit spolupráci celého oddílu od přípravky po dospělé. Kluci odehráli nejlepší podzim v soutěži, skvělá utkání, ale nedostatků je ještě stále mnoho a navíc není vyloučeno, že nás někteří hráči opustí. Přesto věřím, že se nám podaří navázat na podzimní výkony. My se zlepšujeme malými krůčky a k hypotéze je potřeba skok, protože jinak propast nepřeskočíš.

Co je podle Vás třeba, aby klub na jihomoravské, a tedy amatérské úrovni dobře fungoval?
Domnívám se, že je to o lidech, o jejich nadšení, o dobré organizaci, o spolupráci, o komunikaci, o důkladné koncepci adekvátní možnostem a podmínkám daného oddílu, o soudržnosti, o zanícenosti, radosti a lásce k fotbalu, podpořené základním materiálním zajištěním.

Kde je podle Vás cesta ke zlepšování výkonu jedinců a týmu (nejen) v amatérském fotbalu?
Pokud se podaří zvládnout tréninky zábavnou formou, jsou podložené odborností, hráči jsou ztotožnění s činností a trenér ve spolupráci s klíčovými hráči neustále mužstvo motivuje, dochází k velmi efektivnímu zlepšování jak výkonu jedinců, tak týmu. Role, jakou sehrávají např. L. Zelníček, Z. Hlučil, S. Vybíral, T. Horák, J. Procházka, T. Laml, D. Vošmera ve FCMK, je pro kvalitu a zlepšování výkonu velmi významná.

Máte nějaké trenérské krédo?
Ano, obzvlášť když se nedaří, nesedět a neoplakávat prohru, naopak poděkovat za nastavené zrcadlo a s veselou myslí se snažit v následujícím utkání zlepšit a zase vše napravit.

Jak si od fotbalu nejlépe odpočinete?
Různě. Mám rád saunu a hlavně pohodu při ní. Vždycky se moc těším, vyčistím tělo i hlavu, následně výborně spím a cítím se jak znovuzrozený. Pohoda u T. Vaňka v sauně a jeho koktejly jsou prostě neopakovatelné.

Co pro Vás představují Vánoce?
Vánoce jsou pro mě ztišením, rozjímáním, vzpomínáním, Štědrovečerní večeře, pohádky, knížky, hra na kytaru, dostatečný spánek, posezení s nejbližšími u krbu, stolní tenis, squash, fotbálek na sněhu...

Dáváte si novoroční předsevzetí?
Ano, velmi rád. Vždyť na začátku všeho, jak říká klasik, je myšlenka. Je pro mě velkým povzbuzením, když se mi předsevzetí podaří dotáhnout do konce. Jen o nich moc nemluvím, abych nezaplašil slibný vývoj a dokázal je naplnit, poslední kroky bývají nejtěžší. Je to často o trpělivosti a vytrvalosti.

Co byste popřál fotbalu na jižní Moravě do roku 2010?
Měl bych dvě přání. Pro jižní Moravu krásný fotbalový stadion za Lužánkami a aby fotbal přinášel všem radost, jednotu, přátelství a pomohl tak zapomenout na starosti všedního dne.

 

www.efotbal.cz - autor: Martin Horákovský

 

Statistiky

Online: 1
Celkem: 1229233
Měsíc: 2373
Den: 88