Jdi na obsah Jdi na menu

Rozhovor s trenérem Bedřichem

Příprava na sezónu 2010/11 je v plném proudu. Moravský Krumlov se v minulém ročníku umístil ve středu tabulky. Do nové sezóny nepovede krumlovské fotbalisty trenér Smrček, který odešel do druholigového 1.SC Znojmo.  Na jeho místě uvidíme Ladislava Bedřicha.  Ke změnám došlo i v hráčském kádru. Do Tasovic odešel na hostování Záviška, ze studijních důvodů skončil Vlašín a do Rybníků se vrací Vybíral. Zatím jedinou posilou je Elis z Višňové. Další příchody jsou v jednání.

 

1.         Vaše hráčská kariéra?

 

            Kategorie dospělých: (to je tak dávná historie, že si úroveň soutěží již nepamatuji)

 • vojenská prezenční služba Palava Mikulov (1968-71)
 •   1972-77 Moravská Slavie Brno (A muži - divize)
 •   1978-1987 Sokol Bystrc (A muži)

 

2.     Trenérská kariéra?

 

 •   1987-95 KPS Brno (LeRK Brno) st. ligový dorost (první a poslední angažmá jako profesionální trenér)

 •   1995-1999 FC Group Dolní Kounice (divize + MSFL)
 •   1999-2000FC Zeman Brno (MSFL)
 •   2000-2004 Slovan Břeclav (divize)
 •   2004-2005 Amatérská fotbalová reprezentace – Region CUP (mistrovství Evropy amatérů)
 •   2007-2009 Sparta Brno (KP)

 

3.     Sledoval jste KP a působení Krumlova v něm?

 

        Sledoval, samozřejmě. Také proto, že ještě nedávno byl M.K. mým soupeřem. A o soupeři (o týmu i o jednotlivých hráčích) jsou informace nezbytné,  je třeba vědět jak o jejich přednostech, tak o slabinách ve hře (o činnosti fotbalových  funkcionářů se v tomto případě nezajímám, ačkoliv s panem Mgr. Tomášem Třetinou máme – dovolím si podotknout – nadstandardní  osobní vztah…).   Registruji též pořadí v tabulce na konci soutěžního ročníku – osobně bych byl potěšen cca 5. místem, což by byl návrat k prvnímu roku působení M.K v KP (2006-07). Ale to jsou jenom přání…

 

4.     Jaká je podle Vás úroveň soutěže?

 

        Obecně: úroveň fotbalu v našich zeměpisných šířkách má v posledních letech sestupnou tendenci (profesionální soutěže nevyjímaje). Důvody jsou fotbalovými experty „pojmenovány“, prezentovány v médiích… netřeba je připomínkovat.

 

     Osobně bych přivítal, abychom v našem fotbalu (tedy i v KP) si udělali jasno, co je fotbal profesionální, co je fotbal amatérský. Řada soutěží je mj. znehodnocena ambiciózními subjekty, které  do fotbalu „vkládají“ značné finanční prostředky – v konečném důsledku chtějí být viditelní, chtějí být v soutěži úspěšní = postupovat. Z jiného aspektu: kolik „těchto“ týmů ze soutěže odstupuje ? (viz. postupy a sestupy v uplynulém soutěžním ročníku -  s povděkem konstatuji, že FC M.K. neakceptoval nabídku postupu do divize ). Je běžné, že se tedy amatéři z M. K. občas střetávali a zřejmě střetávat budou s „profesionáli“ z Bavor apod. 

 

5.     Vaše trenérské krédo?

 

Chápeme-li oba shodně „krédo“ ve smyslu „přesvědčení, víra, věřit něčemu“, pak úvodem bych připomenul terminologii: užívám výhradně pojem „fotbal, fotbalista“,  distancuji se od „kopané“ ! protože nemáme kopálisty!

 

Posouzeno vážností života, je fotbal opravdu zábava, hra – avšak hra

 

  mající závazná pravidla, pravidla ve smyslu fair-play,

 •   hra s převažujícím individuálním výkonem, který výrazně formuje výkon týmový,
 •   hra přinášející pestrý děj, emoce,…
 •   hra vyžadující zodpovědnost, kázeň, morálku , tedy plnění hráčských rolí aj.

 

Hrou či zábavou musí být tedy i fotbalový trénink a určitým vyvrcholením týdenního snažení je víkendové utkání. Nebudou-li hráči stejného „vyznání“, nebudou-li „moji“ hráči takto fotbal chápat, pak je to jeden ze zásadních důvodů trenérský post urychleně opustit a věnovat se např. sběru železného odpadu.

 

Obávám se, že sám nedokáži výstižně a bezezbytku prezentovat krédo trenéra, respektive principy filozofie fotbalového trenéra. Proto si dovolím použít formulaci, která mě provází (téměř půl století!) jak civilním, tak i tím sportovním životem. Je to upravená formulace, jenž před staletími posloužila jako rituál či modlitba atletům starořeckým olympijských her:

 

„ Dopřej mi, Pane,

 

abych v boji, který jde životem -  i tím fotbalovým - měl také odvahu riskovat a udeřit.

 

A mám-li vyhrát, dej, aby tomu tak bylo podle pravidel, díky mé víře, cti a rozumu.

 

A mám-li prohrát, pak dej Pane, abych s hlavou vzpřímenou dovedl stát u cesty a pozdravit vítěze,

 

až půjde kolem“.

 

 

 

 

 

 

 

 

Statistiky

Online: 4
Celkem: 1227033
Měsíc: 2721
Den: 118