Jdi na obsah Jdi na menu

Historie

Kopaná v Moravském Krumlově, období 1930- 2007

 

Díky populárním klubům (Sparta, Slavie, Židenice aj.) pronikala ve dvacátých a třicátých letech kopaná i do menších měst. V Moravském Krumlově vznikl organizovaný sportovní klub v roce 1930. Jeho počátky byly více než prosté, nebylo prakticky vůbec nic. Klubu byl darován kus podmáčené louky u dnešních jatek, po dvou letech byla získána louka v místech dnešního hřiště. Přesto, že Mor. Krumlov měl v tehdejší době zhruba dva tisíce obyvatel, na fotbalové zápasy chodilo 150, ale i 300 diváků. V souvislosti s vedením klubu jsou nejčastěji vyslovována jména tajemníka Smejkala, ing. Krále, cestmistra Doležala, Cejnara, Ditricha, Šikuly, Všetičky aj. Kádr prvého krumlovského mužstva třicátých let tvořili brankář Révig, dále hráči Juříček, Knotek, Keller, Macek, Kvasňák, Dohnal, Sklenský, Ditrich, Hos, Komárek, Bér a další; hrála se základní třída západomoravské župy.

Se začátkem druhé světové války sportovní činnost v Mor. Krumlově prakticky ustala, většina českého obyvatelstva se vystěhovala, řada hráčů i příznivců kopané se zapojila do protiněmeckého odboje.

Již v roce 1945 bylo zahájeno budování nového hřiště v prostoru dnešní Střelnice; díky obětavosti manželek hráčů a funkcionářů klubu byly ušity dresy (z vyřazených německých praporů!). Ke jménům tvořícím první poválečnou generaci krumlovské kopané patří mj. Burian, Coufal, Jurek, Badin, Hos, Strnad, Sobotka, Tichý, Křivan, Krejčí, Švabík a další. Valnou hromadou SK Mor. Krumlov v roce 1946 byl do čela klubu zvolen vídeňský Čech František Král, s nímž je spojen významný poválečný rozvoj krumlovské kopané.V základní třídě krajské soutěže měli Krumlovští za soupeře Rosice, Němčice, Troubsko, Kounice, Střelice, Slatinu, Ivančice aj.

V roce 1952 postoupil Sokol Mor. Krumlov jako vítěz okresního přeboru do 2. třídy krajské soutěže, poté následoval postup do 1.B třídy; tehdejší generaci tvořili hráči Jakeš, Benda, Čížek, Vyžrálek, Jaša, Doffek, Krejča, Matějka, Kudláček, Grzondziel, Halámek, Selucký, bratři Blažkové, Holátko, Vyžrálek aj., oddíl nesl název Slavoj Moravský Krumlov, trenérem byl dodnes s úctou vzpomínaný A. Václavek.

Běžela léta,úspěchy se střídaly s neúspěchy,střídali se trenéři, docházelo k častým změnám v organizaci soutěží, fotbalové generace střídaly jedna druhou. V sedmdesátých letech, kdy hrál oddíl pod názvem TJ Mor. Krumlov, Hutní montáže, psali historii krumlovské kopané trenér Kábela, hráči Ludvík, Strnad, Michálek, Záviška, bratři Stejskalovi, Havlíček, Drahozal, Cigánek, Šviřák, Chylík, Ostrovský, Vorel aj.

 

Významný podíl na životě tehdejšího fotbalového oddílu měla i kopaná mládežnická, s níž jsou spjata jména trenérů Doffka J., Holátky R. a nezapomenutelného Miroslava Pokorného, kteří stáli u fotbalových začátků pozdějších známých hráčů Doffka M., Smrčka R. a B., Holátky R., Stixe J., Zelníčka Libora, Čecha, Vavříka,. aj.

V 80. létech znamenaly pro naši kopanou vrchol pouze soutěže OP, a to jistě se střídaným úspěchem. Návrat do krajské soutěže 1B se podařil až v roce 1993. V roce 1993 se začalo s budováním travnatého hřiště a úpravou celého areálu. Sestup nás potkal ještě jednou v roce 1995. Po 5 letech opětovného působení v OP se postupovalo zpět. To už hráli někteří hráči z kádru M. Pokorného. V posledních letech se vybudoval v Moravském Krumlově silný tým, který po působení v 1B třídě dokázal postoupit do 1A třídy a tu v sezoně 2005/2006 vyhrát. V těchto slavných letech se na trenérském postu postupně vystřídali J. Brezničan, K. Pelikán, R. Václavíček, J. Fejfárek. První sezona účinkování v KP se našim hráčům vydařila a ukázali všem skeptikům, že i v našem městě umíme hrát velmi dobrý fotbal.

Významný podíl na životě fotbalového oddílu má i kopaná mládežnická. Dorost pod vedením trenéra Vorla postoupil do krajského přeboru. V sezoně 2004/2005 dorost krajský přebor vyhrál a dosáhl tak historického úspěchu, když postoupil do moravskoslezské dorostenecké divize.V sezoně 2005/2006 a 2006/2007 hrál tuto soutěž se střídavými úspěchy. Dobré výsledky vykazují i družstva žáků a přípravky. Žáci hrají o horní příčky v první třídě krajské soutěže a přípravka v sezoně 2005/2006 vyhrála okresní soutěž.

Jak dokazují výsledky z historie i současnosti, byla práce s v oddíle kopané TJ Moravský Krumlov , vedena dobře a zodpovědně. Systematická práce se vždycky vyplácí a proto také nemusí mít krumlovští pří­znivci o svoji fotbalovou budoucnost žádné obavy!

 

Statistiky

Online: 2
Celkem: 1229228
Měsíc: 2368
Den: 88